فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: فضای سایبر امروز به شکل قابل توجهی تمام ابعاد زندگی بشر را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، علمی و آموزشی به خود وابسته کرده است.

به گزارش فرصت نیوز، سردار سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده ناجا در ششمین نشست روسای پلیس‌های سایبری اوراسیا در تهران اظهار داشت: ایران دارای سابقه کهن و فرهنگ دیرینه با آداب اسلامی و ایرانی است. ایران با مردم مهربان به دنبال تعالى بشر و دوستی ملل می‌باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: پلیس ایران در ۶ هزار کیلومتر مرز خاکی و ۲ هزار و هفتصد کیلومتر مرز آبی حضور دارد. همچنین نیروهای پلیس در یک هزار و ۲۹ شهر و شهرستان به تامین امنیت مردم می‌پردازند. امنیت فضای سایبری نیز بر عهده پلیس است.

سردار اشتری بیان کرد: پلیس ایران در راستای تامین امنیت مردم تاکنون ۱۳ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ایران عضو سازمان ملل متحد، سازمان اکو، جنبش عدم تعهد، سازمان همکاری اسلامی و اوپک است که این خود نشان دهنده حرکت فعالانه کشور جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل است.

فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: فضای سایبر امروز به شکل قابل توجهی تمام ابعاد زندگی بشر را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، علمی و آموزشی به خود وابسته کرده است.

وی ادامه داد: این فضا دارای فرصت‌های بسیاری مناسبی همچون کاهش هزینه‌ها، جذابیت و تنوع آزادی اطلاعات و ارتباطات برای مردم است.

سردار اشتری با اشاره به اینکه اکثر نهادهای دولتی و خصوصی خدمات مختلف خود را در بستر این فضا برای شهروندان برنامه‌ریزی و ارائه می‌کنند، اظهار داشت: بر همین اساس تامین امنیت فضای سایبر دغدغه اصلی همه کشورهای جهان است.

وی ادامه داد: امروز مقوله‌ی امنیت به هم پیوسته است، یعنی کشورها برای تامین امنیت در فضای سایبری خود نیازمند مشارکت بین المللی هستند و تمام پلیس‌های جهان باید با استفاده از ظرفیت‌های بین المللی مانند اینترپل، یوروپل، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر بخش‌های خصوصی نهایت همکاری را داشته باشند.

سردار اشتری با اشاره به راه‌اندازی مجتمع جهانی نوآوری سازمان اینترپل تصریح کرد: سازمان اینترپل به درستی با راه‌اندازی مجتمع جهانی نوآوری گام مهمی در مقابله با جرائم سایبری و کمک به کشورهای عضو برداشته و این مجتمع نیز تاکنون در این راستا اقدامات خوبی به انجام رسانده است. حملات تروریستی سایبری توسط مجرمین به زیرساخت‌ کشورها منجر به تهدید صلح و امنیت بین المللی می‌شود که در این راستا مقابله با این تهدیدات یکی از اهداف مهم مجتمع جهانی نوآوری سازمان اینترپل است.

وی با بیان اینکه اینکه این نشست و تبادل اطلاعات و همکاری کشورها نقش مهمی در مقابله و پیشگیری با این تهدیدات دارد، ادامه داد: مهمترین تهدیداتی که در حال حاضر فضای سایبری جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است، عبارتند از فعالیت و توسعه گروه‌های سازمان یافته جنایی در فضای سایبری و بهره‌برداری مجرمانه گروه‌های تروریستی از فضای مجازی. جرائم سایبری بدون شک مهمترین شکل جدید از جرائم است که یک واکنش جهانی را طلب می‌کند.

فرمانده ناجا ادامه داد: طی دهه‌های گذشته برای مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی نظیر قاچاق، مواد مخدر و قاچاق انسان از طریق ایجاد موافقت‌نامه‌های بین المللی اقدام شده است. جرائم سایبری جهان امروز را با چالش‌های عدیده امنیتی مواجه ساخته و این امر متاثر از استفاده و بهره‌گیری تروریست‌ها و مجرمان بین المللی و جرائم سازمان یافته از فضای سایبری و فناوری‌های نوین و پیچیده است.

سردار اشتری با بیان اینکه معتقدم تمامی کشورها برای تامین امنیت فضای سایبر و مقابله موثر با جرائم سایبری ابتدا باید به یک ادبیات و فهم مشترک در این حوزه دست یابند، گفت: نشست روسای بخش‌های مقابله با جرائم سایبری با محوریت سازمان اینترپل می‌تواند در دستیابی پلیس کشورها به این مهم نقش موثری را ایفا کند.

وی ادامه داد: امروزه ما شاهد حملات تروریستی سایبری در جهان به خصوص در منطقه و در کشورهای واقع در غرب آسیا هستیم و شرایط کنونی منطقه فرصتی را برای سوء استفاده از گروه‌های تروریستی فراهم کرده است.

فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: از آنجا که کشور ما یکی از قربانیان این حملات تروریستی بوده جای بسی تاسف است که برخی از این حملات به صورت هوشمندانه و مدیریت شده توسط برخی از کشورها که دارای زیرساخت‌ها و بانک‌های اطلاعاتی و همچنین سرورهای شبکه‌‌های مجازی در اختیار آن‌هاست، صورت می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه ما توانسته‌ایم به کمک جوانان نخبه خود در خصوص ابزار و تجهیزات و فناوری‌های بومی به مقابله با این حملات بپردازیم، گفت: ما آ‌مادگی آن را داریم تا دانش به دست آمده بومی خود را در اختیار جامعه جهانی قرار دهیم. با توجه به تغییر شکل جرائم و حملات سایبری ضرورت دارد تا هر چه سریعتر کشورها از تمامی ظرفیت‌های بین المللی و بخش‌های خصوصی راهکارهای اساسی همکاری مشترک را ایجاد و دنبال کنند.

سردار اشتری ادامه داد: اینجانب به عنوان رئیس پلیس جمهوری اسلامی ایران همواره به رئیس پلیس سایبری سرادر هادیان فر تاکید و توصیه کرده‌ام که در راستای توسعه و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی برای مقابله با جرائم سایبری از تمامی ظرفیت‌ها و توانمندی پلیس جمهوری اسلامی ایران بهره بگیرد.