سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان بیان کرد: هیچ‌کس در فوتبال ایران برای باشگاه‌ها دلسوزتر از من نبوده است.

به گزارش فرصت نیوز، کارلوس کی‌روش در حاشیه تمرین امروز (سه‌شنبه) تیم ملی درباره اینکه تیم ملی با چهار بازیکن تمریناتش را شروع کرده است، گفت: در درجه اول باید بگویم در هفت سال گذشته سعی کردم درباره یک تیم خاص یا یک مربی صحبت نکنم و این موضوع را زیر پا نگذارم. البته در زندگی یک موضوع بسیار مهم است که من آن را یاد گرفته‌ام و آن این است که در زندگی نسبت به مسائلی که دیگر تفاوتی ایجاد نمی‌کند سعی می‌کنم که بی‌تفاوت باشم و همچنین سعی کنم راجع به مسائلی که در کنترل من نیست بی‌تفاوت عمل کنم. البته پیش وجدانم راحت هستم، چون قبلاً به این مسائل رسیدگی کرده‌ام.

تنها چیزی که در حال حاضر مرا به فکر می‌برد سلامتی فرگوسن است
وی ادامه داد: وقتی سؤال می‌کنید آیا از این وضع رضایت وجود دارد یا خیر می‌خواهم این مسئله را عنوان کنم که نباید فراموش کنیم سلامتی مهمترین مسئله است و تنها چیزی که در حال حاضر من را به فکر می‌برد سلامتی دوست عزیزم سرالکس فرگوسن است که امیدوارم خیلی زود به بهبودی برسد. باید روح جنگیدن ایشان و حمایتی را که خانواده‌اش از او داشته‌اند، واقعاً تحسین کنیم. البته امروز خبرهایی داریم که نشان می‌دهد حال ایشان بهتر است.

هیچ وقت در مورد عملکرد مربیان باشگاهی حرف نزده‌ام
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان همچنین خاطر نشان کرد: زمانی که راجع به‌ آماده‌سازی تیم ملی در مسیر جام جهانی صحبت می‌کنیم نمی‌شود درباره باشگاه‌ها یا مربیان مختلف حرف بزنیم، چون من در هفت سال گذشته هیچ وقت این کار را نکرده‌ام. در این مدت هیچ وقت در مورد عملکرد مربیان باشگاهی حرف نزده‌ام. در مکتبی که آموزش دیده‌ام هیچ وقت این کار را یاد نگرفته‌ام. فقط درباره وظایف و آمادگی خودم حرف می‌زنم که آن هم مربوط می‌شود به آماده‌سازی تیم ملی برای حضور در جام جهانی.

نمی‌دانم که در این وضعیت باید گریه کنم یا لبخند بزنم
وی با انتقاد از مسئولان فوتبال و ورزش کشور تصریح کرد: در این شرایط هیچ تفاوت و هیچ سؤالی برای مسئولان فوتبال و یا ورزش ایجاد نمی‌شود. آن وقت چرا باید من را تحت تأثیر بگذارد؟! با کمال احترام و خضوع همیشه گفته‌ام و بار دیگر هم تکرار می‌کنم که بازیکنان شاغل در فوتبال کشور نیاز به آمادگی خاصی دارند تا آماده حضور در جام جهانی باشند. این نظر خاضعانه من است. مدیران فدارسیون، مسئولان لیگ و ورزش کشور با نظر من اما موافق نیستند. من هم دیگر باید این موضوع را پذیرا باشم، هر چند که موافق آن نیستم. البته نمی‌دانم که در این وضعیت باید گریه کنم یا لبخند بزنم.

لیگ برای تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان تعطیل شده نه تیم ملی
کی‌روش در ادامه اظهار داشت: همان‌طور که می‌دانید صحبتی که در طول یک سال گذشته انجام شده همیشه این بوده است که اولویت اول فوتبال ایران حضور قدرتمندانه تیم ملی در جام جهانی است. درست است؟ شما (خبرنگاران) این حرف‌ها را شنیده‌اید؟ آقایان بیایید با واقعیات روبه‌رو شوید. مسابقات لیگ تعطیل شد تا تیم ملی بتواند برنامه آماده‌سازی داشته باشد. درست است؟ موافق این نظر که هستید؟ فکر نمی‌کنم لیگ در تاریخ ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) برای تیم ملی تعطیل شد بلکه فقط برای باشگاه‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند، این اتفاق افتاد تا آنها برای این بازی‌ها تمرکز داشته باشند. پس در واقع لیگ برای تیم ملی تعطیل نشد. این یک حقیقتی است که با آن روبه‌رو هستیم. متأسفانه AFC با درخواست من و فدراسیون فوتبال موافقت نکرد.

اگر قرار بود این شرایط به وجود بیاید بهتر بود لیگ زودتر تمام نمی‌شد
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان همچنین بیان کرد: اگر قرار بود این شرایط به وجود بیاید پس بهتر بود لیگ را تا ۲۰ می ادامه می‌دادیم و بازی‌ها را به صورت فشرده برگزار نمی‌کردیم. ما با یک واقعیت مواجه هستیم. شخصاً موافق این امر نیستم، اما متأسفانه با شرایط بسیار دشواری مواجه هستیم. شرایط به وجود آمده به شکلی نیست که مربیان یا باشگاه‌ها در آن تصمیم‌گیرنده باشند بلکه تصمیم گرفته شد لیگ هفتم اردیبهشت تمام شود و باشگاه‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا هستند تمرکزشان روی بازی‌های یک هشتم نهایی باشد و برنامه‌ای برای تیم ملی نبود، بلکه برای باشگاه‌ها بود.

وی در ارتباط با اینکه آیا او بعد از جام جهانی در تیم ملی خواهند ماند یا نه گفت: این قضیه اصلاً ربطی به موضوع فعلی ما ندارد!

نباید فقط امیدوار به این باشیم که کادویی از طرف خدا به ما برسد
کی‌روش در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری راجع به اینکه آیا فدراسیون برنامه‌های تیم ملی را آن‌طور که او علاقه داشت اجرا کرد و حمایت لازم از برنامه‌هایش انجام شد یا نه و اینکه آیا تیم ملی می‌تواند در جام جهانی خواسته‌های هواداران را برآورده کند یا خیر، خاطر نشان کرد: شما برای اینکه به یک دستاورد بزرگ رسیده و عملکردی فوق‌العاده داشته باشید نیاز به آماده‌سازی فوق‌العاده دارید. گاهاً خدا یک کادو به شما می‌دهد، اما ما نباید فقط امیدوار به این باشیم که کادویی از طرف خدا به ما برسد. در نتیجه ما باید خیلی واقع‌گرایانه و منطقی به قضیه نگاه کنیم. من یک مثالی می‌زنم؛ کرانچار در مقطعی گفت کارلوس کی‌روش برای آماده‌سازی تیم ملی وقت کافی دارد، چرا که لیگ هفتم اردیبهشت تمام می‌شود، اما الان در آن مقطع هستیم و این اتفاق رخ نداده است و این یعنی اینکه اظهارنظر او درست نبود. من با ۳۷ سال تجربه در مربیگری و چهار دوره حضور در جام جهانی حتماً دانش و اطلاعات کافی ندارم! اما اعتقاد من این است بازیکنانی که در لیگ‌های ‌آفریقا و آسیا بازی می‌کنند احتیاج به آماده‌سازی سطح بالاتری دارند اما احتمالاً من اشتباه می‌کنم!

درباره برنامه‌ریزی لیگ قهرمانان باید از جنتلمن ایرانی حاضر در AFC سؤال کنید!
سرمربی تیم ملی با انتقاد دوباره از برنامه‌ریزی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا خاطر نشان کرد: مسبب این اتفاقات AFC است که آنجا این برنامه‌ریزی‌ها انجام شده و باعث لطمه زدن به تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا می‌شود. این سؤال را باید با AFC مطرح کرد. شما یک شخص جنتلمن دارید که نایب رئیس AFC است. باید از او سؤال کنید که چرا بازی‌های مرحله یک هشتم در این زمان برگزار می‌شود. احتمالاً این درست است که AFC تفکراتی دارد که بازیکنان ایران، عربستان و دیگر تیم‌های آسیایی به همان قدر زمان برای آماده‌سازی احتیاج دارند که بازیکنان تیم‌های پرتغال و اسپانیا نیاز دارند، بازیکنانی که در تیم‌های بارسلونا، رئال، منچستر و دیگر تیم‌های بزرگ بازی می‌کنند، اما بازیکنان ما مقابل نفت تهران بازی می‌کنند و با این حال به همان زمان برای آماده‌سازی احتیاج دارند.

اگر یک بار اشتباه کنم شب نمی‌توانم بخوابم
وی خاطر نشان کرد: در فیفادی قبلی چهار تیم آسیایی حاضر در جام جهانی ۱۰ بازی دوستانه انجام دادند که فقط ایران نتیجه خوبی گرفت، اما هنوز AFC روی همان موضوع پافشاری دارد. با این حالت شما از من سؤال می‌کنید که آیا خوشحال هستم؟ چرا باید خوشحال باشم؟ البته خیلی خوشحالم. آیا مقصر این مشکلات من بوده‌ام؟ من فقط زمانی که اشتباه می‌کنم، خوشحال نیستم. وظیفه من خدمت به تیم ملی و هواداران است. اگر یک بار اشتباه کنم شب نمی‌توانم بخوابم، اما این مشکلات دیگر وظیفه من نیست و الان من بسیار خوشحالم. اشتهایم سر جای خودش است و از لحاظ سلامتی هم خدا را شکر خوب هستم. مزاح و شوخ‌طبعی من نیز از گذشته بیشتر شده است.

احساس کسی را دارم که یک ماه کار کرده‌ اما حقوقش را شخصی دیگر گرفته است
کی‌روش افزود: فقط از این ناراحت می‌شوم که از من استفاده می‌کنند که برنامه مدون برای جام جهانی تهیه کنم. بنده این کار را انجام می‌دهم، اما بقیه می‌آیند و از آن استفاده می‌کنند و برنامه برای آنها می‌شود. اگر یک ماه کار کنید و بعد حقوق شما را به شخص دیگری بدهند از این موضوع رضایت دارید؟ این احساسی است که الان من دارم.

۹۹ درصد افرادی که اینجا صحبت می‌کنند هیچ‌کدام‌شان مقابل اسپانیا بازی نکرده‌اند و تجربه ندارند
سرمربی تیم ملی با ابراز خرسندی از اینکه جهانبخش موفق شده است به آقای گلی لیگ هلند دست پیدا کند، توضیح داد: در چهار سال گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته‌ایم. جام جهانی یک تورنمنت و یک دوره مسابقه سطح بالاست. با کمال احترام تأکید کرده‌ام که همواره ۹۹ درصد افرادی که اینجا صحبت می‌کنند هیچ‌کدام‌شان مقابل اسپانیا بازی نکرده‌اند و تجربه ندارند. من پرتغال، منچستر و رئال را تمرین داده‌ام سرعت بازی آنها با سرعت لیگ داخلی متفاوت است.

حتی پسرم هم می‌تواند در کامپیوتر مقابل اسپانیا به پیروزی برسد اما خودم دیروز باختم
وی خاطر نشان کرد: شما وقتی بازی‌های رئال و اسپانیا را از تلویزیون می‌بینید تصور می‌کنید که سرعت بازی همان چیزی است که در تلویزیون می‌بینید، اما باید این را در فاصله ۱۰۰ متری مشاهده کرد. متأسفانه در تلویزیون اوضاع متفاوت است. حتی پسرم هم می‌تواند در کامپیوتر مقابل اسپانیا به پیروزی برسد البته خودم دیروز باختم (با خنده).

هیچ‌کس در فوتبال ایران برای باشگاه‌ها دلسوزتر از من نبوده است
کی‌روش در واکنش به طرح این موضوع که استقلال زمانی که در بازی آسیایی‌اش امید ابراهیمی و روزبه چشمی را به دلیل محرومیت در اختیار نداشت این دو بازیکن را در اختیار تیم ملی گذاشت، اما سید جلال حسینی با نظر برانکو و با وجود اینکه محروم بود به امارات سفر کرد و در اردوی تیم ملی حاضر نشد، گفت: این سؤال‌ها را باید از رئیس فدراسیون بپرسید. دیگر نمی‌خواهم درگیر مسائل مشکل‌ساز با باشگاه‌ها و مربیان شوم و جزو این بحث‌ها باشم. تکرار می‌کنم که این شرایط، شرایط دشواری برای همه است. هیچ‌کس در فوتبال ایران برای باشگاه‌ها دلسوزتر از من نبوده است. دو سال پیش تقویم بازی‌ها را نگاه و سعی کردم که در AFC از منافع باشگاه‌ها دفاع کنم. هیچ‌کس بیشتر از من این کار را نکرد.

ما زیر چتر دیکتاتوری مسئولان AFC هستیم
سرمربی تیم ملی با تأکید دوباره بر اینکه مسبب این مشکلات AFC است، یادآور شد: دلیل آن این است که ما زیر چتر دیکتاتوری مسئولان AFC هستیم. الان منافع فوتبال در کار نیست، چرا که اگر این‌طور بود نباید مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان آسیا در این زمان برگزار می‌شد. البته اگر من مربی استقلال بودم فکر می‌کنید چه کاری انجام می‌دادم؟ مطمئناً وظیفه‌ام این است که از باشگاه خودم دفاع کنم. من هم مربی پرتغال بوده‌ام و هم منچستر. زمانی که در تیم ملی پرتغال بودم از منافع ملی و زمانی که در منچستر بودم از منافع باشگاهی حمایت می‌کردم، اما چیزی که ما می‌خواهیم این است که بازیکنان‌مان در یک فرم خوب باشند. مقصر AFC است که از منافع پنج تیم صعود کننده به جام جهانی دفاع نکرده است.