نماینده مجلس گفت: اصولا مناطق آزاد مراکزی در جهت ارزآوری، صادرات و توسعه کشور‌ها قرار می‌گیرد، اما در ایران این مناطق در جهت سودجویی و رانت خواری برخی قرار گرفته است.

گروه سیاسی فرصت نیوز – محمود کوهستانی: لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی جدید در دستور جلسه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. اگر به عملکرد ۲۵ ساله مناطق آزاد نگاه کنیم، این مناطق در ابتدا با هدف تولید و صادرات تشکیل شده بودند، اما امروز نه تنها به رسالت خود عمل نکرده اند بلکه بر خلاف ماهیت خود به محملی برای قاچاق و واردات بی رویه تبدیل شدند.

انتظار می‌رفت با توجه به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی، مجلس در این خصوص ورود جدی کرده و با استفاده از ظرفیت نظارتی خود اقدام به اصلاح مناطق آزاد کند و به رشد صنعت پوشاک و سایر اصناف کمک نماید. اما در کمال تعجب شاهد آن هستیم که نه تنها این مهم اتفاق نمی‌افتد بلکه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با نگاه‌های بخشی و منطقه‌ای اقدام به تصویب و افزایش مناطق آزاد کرده و منافع ملی را قربانی منافع منطقه‌ای خود کنند.

هدایت الله خادمی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ در این باره گفت: تصمیمی که برخی نمایندگان مجلس مبنی بر افزایش مناطق آزاد گرفته اند نباید بر اساس خواسته شخصی باشد و در ابتدا باید بررسی شود که آیا تاکنون در مناطق آزاد کشور به اهداف اقتصادی خود رسیده ایم یا خیر؟ سپس اقدام به افزایش یا کاهش این مناطق کرد.

نماینده مجلس اضافه کرد: مناطق آزاد مراکزی در جهت ارزآوری، صادرات و توسعه کشور‌ها قرار گرفته و اصولا در اقتصاد ملی آن‌ها تاثیرگذار است. متاسفانه در کشور ما این مناطق در جهت سودجویی و رانت خواری قرار گرفته و برخی از این مناطق برای خرید زمین، دارایی و خودرو‌های شخصی استفاده می‌کنند؛ لذا نمایندگانی که به این طرح نظر مثبت داده اند هدفی جز جمع آوری رای انتخاباتی نبوده و به منافع ملی ضرر خواهد زد.

وی با اشاره به اینکه طرح افزایش مناطق آزاد طرح موفقی نخواهد بود، گفت: مردم نباید بدون آگاهی به نمایندگان و مسئولانی رای دهند که امروز چنین اتفاقاتی رخ دهد.

خادمی عنوان کرد: این طرح ضربه بزرگی به تولیدکنندگان داخلی می‌زند به خصوص در مسئله خودرو که باعث افزایش واردات خواهد شد. به طور مثال در منطقه آزاد جبل علی در امارات متحده عربی شرایطی به وجود آورده اند که باعث اشتغالزایی، افزایش تولیدات داخلی و صادرات شده، در سنگاپور و چین نیز به همین ترتیب درامدزایی کرده اند؛ لذا در ایران هم نباید با رانت و منفعت شخصی چنین اقدامی کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: عده‌ای فکر می‌کنند آزادسازی مناطق باعث انتقال دانش و پیشرفت فناوری می‌شود، اما این عقیده نادرست و غلطی است و وضعیت بد اقتصادی ایران ناشی از همین طرز تفکر اشتباه است. انتقال دانش در صورتی رخ می‌دهد که مدیریت مسئولین درست باشد. اگر بخواهیم با افزایش مناطق آزاد کالا‌های غیرضروری را وارد کشور و صادراتمان را کاهش دهیم مطمئنا در اقتصاد ضرر کرده و به تولیدات داخلی ضربه بزرگی می‌زنیم.